Najczęściej zadawane pytania
1. Czy przed rozpoczęciem żłobka należy „przestawić” rytm dnia dziecka, aby miało drzemkę w takiej porze, jak jest w żłobku?
Nie, nie ma takiej potrzeby. Często dzieci zupełnie inaczej funkcjonują w żłobku, a inaczej w weekendy, w domu. W niczym to nie przeszkadza, a takimi działaniami można wręcz dołożyć dziecku niepotrzebnego stresu.
2. Jak wygląda adaptacja?
Pierwszych kilka dni dziecko spędza w żłobku około 2 godziny przed południem razem z mamą lub tatą. Początkowo po prostu bawicie się razem i oswajacie z nowym miejscem, poznajecie opiekunów, rozmawiamy i wymieniamy się spostrzeżeniami. Stopniowo z każdym kolejnym dniem rodzic nieco się wycofuje, służąc tylko swoją obecnością, która ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Drugiego, trzeciego dnia rodzic już nie zajmuje się bezpośrednio dzieckiem, nie zabawia go, ale np. siedzi w jednym miejscu i czyta książkę, aby zrobiła się przestrzeń na nawiązanie relacji z dzieckiem przez wychowawców. Przez cały ten czas uważnie obserwujemy, jak reaguje dziecko i wspólnie oceniamy, kiedy rodzic i dziecko są gotowi na pierwsze rozstanie – zwykle jest to właśnie czwartego lub piątego dnia, ale zdarza się też, że dzieci potrzebują na to dużo więcej czasu, nawet kilku tygodni. Staramy się możliwie elastycznie dostosować przebieg procesu adaptacji w żłobku do konkretnego dziecka i jego rodziny, ich potrzeb i możliwości.
3. Jak dzieci w żłobku zasypiają? Moje dziecko zasypia tylko przy piersi/na rękach… Jak będzie zasypiało w żłobku?
Różne dzieci mają różnie, czasem od razu bez problemu zasypiają na leżaczkach, bujane lub głaskane przez ciocię, a nieraz potrzeba sporo czasu, aby dojść do tego etapu, a po drodze przechodzimy przez różne formy usypiania – na rękach, w wózku, w nosidle… Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie, w miarę możliwości odpowiadając na jego potrzeby. Natomiast nie ma powodu, aby uczyć w domu dziecko jakiegoś innego sposobu zasypiania.
4. Czy dziecko musi umieć jeść samodzielnie?
Nie musi, a jeśli nie potrafi, z pewnością szybko się nauczy, bo stwarzamy taką możliwość i dla nas jest ważne, aby dzieci mogły jeść same i decydować, co konkretnie chcą zjeść i w jakiej ilości. Pomagamy, gdy to konieczne lub gdy dziecko o to poprosi, ale obserwacja bardziej wprawionych rówieśników zwykle jest największym motorem napędowym w nabywaniu umiejętności posługiwania się sztućcami. Na pewno dzieci w żłobku nie chodzą głodne, proszę nam wierzyć – to również w naszym interesie. 😉
5. Czy dzieci codziennie wychodzą na spacer?
Tak, gdy tylko nie pada mocny deszcz lub wiatr nie urywa głowy oraz gdy jakość powietrza na to pozwala. Przeciętnie w ciągu całego roku uzbierałoby się może ze dwa tygodnie takich dni, kiedy nie wychodzimy na zewnątrz.
6. Jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie przez dziecko żłobka? Od jakiego wieku przyjmujecie maluchy?
Najwięcej dzieci rozpoczyna przygodę ze żłobkiem w okolicach roczku. Dziecko nie musi umieć chodzić, najważniejsze, aby samodzielnie siedziało i siadało oraz potrafiło się w jakikolwiek sposób przemieszczać, choćby pełzając – wtedy pobyt w żłobku zaczyna mieć sens. Różne dzieci osiągają te umiejętności w różnym wieku, ale w praktyce nie zdarzyło nam się przyjmować dziecka młodszego niż 10 miesięcy. A najlepszy czas na rozpoczęcie żłobka to taki, kiedy potrzebują tego rodzice – dla nas nie ma większego znaczenia, czy dziecko ma 12, 15 czy 20 miesięcy. Każdemu trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi, aby poczuło się w żłobku dobrze i bezpiecznie, a czynników wpływających na przebieg procesu adaptacji do żłobka jest tak wiele, że trudno cokolwiek przewidzieć i zaplanować. Warto na pewno wziąć pod uwagę czas potrzebny na adaptację – zalecamy, by był to przynajmniej miesiąc.
7. Jak funkcjonuje grupa mieszana wiekowo?
Trochę jak rodzina wielodzietna. 🙂 Starsi zaczynają opiekować się młodszymi, pomagają im, a młodsi naśladują starszych i uczą się od nich (nie tylko tych dobrych rzeczy!). Trochę czasu spędzamy w dwóch mniejszych grupkach, wyodrębnionych ze względu na wiek i poziom rozwoju psychomotorycznego. Jednak większość dnia dzieci spędzają wspólnie, co daje wszystkim wiele radości i nowych, owocnych doświadczeń.
8. W jaki sposób opiekunowie kontaktują się z rodzicami w ciągu dnia?
Korzystamy z komunikatora w aplikacji LiveKid (wiadomości od rodziców trafiają do całej kadry, podobnie odwrotnie – wiadomości od opiekunów odczytują oboje rodzice na swoich telefonach). W aplikacji dostajecie też Państwo powiadomienia, gdy dziecko zaśnie i obudzi się, gdy kończy się zapas pieluszek lub gdy dzieje się coś niepokojącego ze zdrowiem dziecka i trzeba je odebrać wcześniej ze żłobka. W aplikacji dostajecie też Państwo dostęp do galerii zdjęć oraz wykazu prowadzonych zajęć, które aktualizujemy na bieżąco.
9. Czy dzieci w żłobku dużo chorują?
Jedne więcej, inne mniej – to bardzo indywidualna kwestia. Z naszej perspektywy tych chorób nie jest dużo, gdyż w małej grupie dzieci szybciej nabywają odporności. Codzienne spacery i zbilansowana dieta na pewno przyczyniają się do zachowania dobrego zdrowia przez naszych podopiecznych. Warto wziąć jednak pod uwagę, że z medycznego punktu widzenia około 8-10 łagodnych infekcji w roku (katar i/lub kaszel), trwających średnio około 10-14 dni, to u dziecka w wieku żłobkowym zupełnie przeciętna ilość chorowania.
10. Co musimy kupić/przynieść do żłobka?
Pieluszki, ubrania na zmianę, miękkie kapcie. I dużo dobrego humoru! 🙂
11. Czy można umówić się na spotkanie, aby zobaczyć żłobek?
Często jest tak, że nie mamy aktualnie żadnego wolnego miejsca, wyrażacie Państwo chęć oczekiwania na nie na liście rezerwowej, ale jednocześnie chcielibyście wiedzieć, na co czekacie i móc chociaż zobaczyć, jak wygląda żłobek od środka. Jest na to sposób – można umówić się na indywidualne spotkanie, podczas którego opowiem o innych możliwościach współpracy ze mną związanych z dodatkowym źródłem dochodu w firmie Forever, a przy okazji będzie można obejrzeć żłobek i porozmawiać także chwilę o najważniejszych kwestiach żłobkowych. Zapraszam do kontaktu telefonicznie lub mailowo (zakładka Kontakt).