Domowy Żłobek UTULISIE realizuje pełen wachlarz usług związanych z opieką nad dziećmi do lat 3. Mamy spójną i przemyślaną koncepcję opiekuńczo-wychowawczą opartą na doświadczeniu rodzicielskim i pedagogicznym.
PRZESTRZEŃ
Domowy żłobek w niczym nie przypomina instytucjonalnych molochów. To przestrzeń bardzo kameralna, przytulna i maksymalnie zbliżona do warunków domowych. Mamy jeden duuuży pokój organizacyjnie podzielony na dwie części. Ta nieco większa, słoneczna, to miejsce, gdzie jemy, przy stolikach także często rysujemy, wyklejamy, bawimy się, paćkając farbami i innymi ciekawymi rzeczami, rozwijającymi nasze zmysły. Na dużym dywanie często siadamy razem w kręgu i uczymy się nowych rzeczy na zajęciach edukacyjnych, logorytmicznych i sensomotorycznych. Część niebieska to miejsce zabaw dowolnych, wspólnego czytania oraz indywidualnego oglądania wybranych książek, jeżdżenia autkami, ubierania lalek, budowania z różnych klocków, a w porze drzemki tam maluchy odpoczywają na swoich leżaczkach. Kolory ścian są delikatne i pastelowe, by nie fundować niedojrzałym mózgom naszych dzieci niepotrzebnych, nadmiernych bodźców. Nie przesadzamy też z kolorowymi dekoracjami. Nasza przestrzeń ma być przede wszystkim prosta i harmonijna, aby sprzyjała wyciszeniu, rozwojowi kreatywności i umiejętności skupienia się na pracy i zabawie.
PIELĘGNACJA
Opieka i pielęgnacja nad najmniejszymi dziećmi wymaga wyważonego balansu pomiędzy niezbędną pomocą w utrzymaniu higieny a stworzeniem przestrzeni dla rozwijającej się samodzielności dziecka. Dlatego też pozwalamy naszym podopiecznym samodzielnie jeść, ubierać się, myć rączki i korzystać z nocnika/toalety. Pomagamy, gdy dziecko o to prosi lub gdy jest to konieczne. Chcemy wspierać maluchy w kształtowaniu zdrowych nawyków, ale nie wyręczamy ich, nie rozkazujemy, nie szantażujemy. Zachęcamy, tłumaczymy, a zwykle i tak najwięcej daje sama obecność innych dzieci, które są najlepszą motywacją do rozwoju, więc stwarzamy tylko bezpieczną przestrzeń do dziecięcych interakcji. Pozwalamy na indywidualne upodobania dzieci i w miarę możliwości uwzględniamy ich zdanie.
BLISKOŚĆ I POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA
Wiele żłobków chwali się takimi atutami jak cała gama zajęć dodatkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów przychodzących do dzieci np. raz w tygodniu. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że każda nowa osoba, która przychodzi do żłobka, to spory stres dla maluchów i potrzeba sporo czasu, by przeprowadzenie choćby kilku zabaw z języka angielskiego czy rytmiki obyło się bez płaczu i przyklejenia dzieci do kolan cioć. Chcąc oszczędzić maluszkom niepotrzebnych napięć, rozwijamy się i kształcimy, by móc jak najwięcej nowości i ciekawych zabaw z wielu dziedzin wpleść w nasz codzienny plan dnia. Gramy na gitarze, ukulele i innych instrumentach, w zabawy wplatamy angielskie słówka, piosenki i słuchowiska, rozwijamy zmysły maluchów podczas zabaw sensoplastycznych, bawimy się z dziećmi na dywanie, wykorzystując elementy Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Raz w tygodniu zapraszamy jedynie Panią Logopedę, która inspiruje nas, jak ćwiczyć dziecięce buzie. Stawiamy na poczucie bezpieczeństwa i mnóstwo czasu spędzamy po prostu z dziećmi na dywanie, podążając za tym, czego aktualnie potrzebują i pragną.
ZDROWIE
Rodzice często obawiają się posłać dziecko do żłobka z obawy przed masowymi zachorowaniami. Nasz domowy żłobek jest świetną alternatywą, ponieważ w małej grupie łatwiej się ustrzec przed zarazkami i rozprzestrzenianiem się chorób. Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, by dbać o dobre zdrowie naszych podopiecznych – żłobek jest wyposażony w oczyszczacz powietrza, uczymy dzieci zasad higieny, często myjąc małe rączki, zabawki są regularnie myte i dezynfekowane, a sale wietrzone. W trosce o kształtowanie odporności staramy się w miarę możliwości codziennie wychodzić na spacery i zabawy na świeżym powietrzu, wyznając zasadę, że nie ma złej pogody, bywają tylko niedostosowane do warunków ubrania. 🙂 Niektóre dzieci chorują więcej, inne mniej, zatem niezwykle ważną kwestią jest dla nas ścisła współpraca z rodzicami i bycie w stałym kontakcie z nimi, aby ograniczyć możliwości wzajemnego zarażania się dzieci w żłobku.
INDYWIDUALNE PODEJŚCIE
Domowy żłobek to miejsce wyjątkowe także ze względu na to, że łączy szereg zalet wynikających z doświadczenia bycia w grupie dzieci z możliwością zindywidualizowania podejścia do każdego dziecka. Maluchy, które potrzebują jeszcze dwóch drzemek w ciągu dnia, ułożymy do snu, kiedy będą tego potrzebować, organizując zajęcia tak, by jak najmniej straciły przez sen. Pieszczochy, które usypiają tylko w chuście/nosidle możemy nosić do zaśnięcia. Staramy się tak zorganizować czas, by codziennie każdy maluch miał choć chwilę sam na sam z wychowawcą, by był czas na wygłupy na dywanie i przytulanie, by dzieci mogły same wybierać, czym i jak w danej chwili chcą się bawić.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
W procesie opiekuńczo-wychowawczym stawiamy na pełną i obopólną współpracę na linii Żłobek-Rodzice, która musi opierać się na wzajemnym zaufaniu. Oprócz zaufania ważne są jednak konkrety – codzienna, regularna komunikacja (przede wszystkim popołudniu, gdy jest na to więcej czasu, ale jeśli rano, przed przyjściem do Żłobka zdarzyło się coś, przez co maluch ma np. kiepski nastrój, dobrze, by Ciocie o tym wiedziały i mogły odpowiedzieć na potrzeby dziecka w ciągu dnia), a raz na trzy/cztery miesiące otrzymujecie Państwo notatkę z informacjami o zauważonych przez nas postępach rozwojowych, trudnościach i sukcesach Waszego dziecka. Ważna jest dla nas także wzajemna komunikacja i wymiana spostrzeżeń między Rodzicami wszystkich naszych podopiecznych, dlatego kilka razy w roku planujemy wspólne spotkania integracyjne podczas rodzinnych warsztatów świątecznych.
WŁAŚCICIELKA
Adriana Stąpor
Z wykształcenia pedagog specjalny i przedszkolny, z doświadczenia żłobkowa ciocia z kilkuletnim stażem, prywatnie mama Janka, Izy i Uli. Macierzyństwo to dla niej najtrudniejsze, a zarazem najbardziej rozwijające doświadczenie życia. Uwielbia towarzyszyć w rozwoju zarówno maluchów, jak i dorosłych, z którymi współpracuje.